Skip to content ↓

Flying Bull

Staff

Headteacher: Mr Deamonn Hewett-Dale

Chair of Governors: Mr Michael Swann

Deputy Headteacher: Mr Lee Dallinger 

SENDCO 

  • Mrs Meg Palamidas

Office Team

  • Mrs Carolynne Naughton (School Business Manager)
  • Mrs Nicola Link (Administration Assistant) (SENDCO Administrative Support)
  • Mrs Lesley Wilson (SIMS Manager)
  • Mr Barry Hewett-Dale (Finance and Grant Assistant)
  • Mrs Melanie Luck (Receptionist)

Network Manager

  • Mr Chriss McGlone-Atkinson

Pupil Support Worker for Attendance

  • Mr Luke Needham

Nursery

  • Mrs Rose Wiggins

Reception

  • Mrs Kathryn Barker (Design Technology)
  • Miss Jannine Churchill (Phase Leader) (English)

Year 1

  • Mrs Jenny Adams (MFL)
  • Mrs Giri Nair (English)
  • Mr Evan Williams   (On Maternity Leave - Mrs Lucy Stapenhill (Art and Design))

Year 2

  • Mrs Emma Darbyshire (PSHCE)
  • Mr David Griffiths (Phase Leader) (Mathematics)

Year 3

  • Miss Hannah Birks (Phase Leader) (English) 
  • Mrs Jessica Graham (History)

Year 4

  • Mr John Boulstridge (Physical Education)
  • Mr Luke Thomas (Science)

Year 5

  • Mr Kyle Charlton
  • Miss Rhiannon Watkins

Year 6

  • Miss Samantha Carter (Phase Leader) (Music)
  • Mrs Victoria Earl (ROB - Religious Education)
  • Mr George Philpott (Computing)

Pupil Premium Teachers

  • Mrs Davinia Krycler (Geography)
  • Mrs Fiona Peters (Mathematics)
  • Mr Peter Grennan (English)

Reading Recovery Teacher

  • Mrs Lucy Gray 

Educational Psychologist

  • Mrs Louise Stephenson

PPA Teacher

  • Mrs Karen Churchill (PE Events)

Cover Supervisors

  • Miss Lacey Brain
  • Mrs Barbara Needham
  • Mrs Amanda Seal

Teaching Assistants and One-one Support Workers

  • Miss Bridie Anscombe
  • Miss Esther Chandler
  • Miss Shannon Chearman
  • Mrs Teresa Chearman
  • Mrs Michelle Clark
  • Miss Ella Eburne
  • Mrs Karina Fletcher
  • Miss Danielle Geddes (Currently on Maternity Leave)
  • Mr Ben Graham
  • Mrs Amy Griffiths
  • Miss Felicia Hanlon-Evans
  • Mrs Alison Jones
  • Mrs Parvinder Kaur
  • Miss Kerri Knight
  • Mrs Carla Lammas
  • Mrs Hannah Lane
  • Mrs Liz Maplesden
  • Mrs Lynne Metcalfe (Lead TA)
  • Mrs Hafsa Miah
  • Miss Keri Parker
  • Miss Jordan Powell
  • Mrs Sandra Rogers
  • Mrs Christine Searley
  • Mrs Viv Shepherd
  • Mrs Laurence Soulie
  • Miss Charmaine Thomson
  • Miss Katie Wade
  • Mrs Tracy Whitehouse
  • Miss Kalli Wilshire
  • Mrs Sarah Wisniak-Cole

Nursery Nurses

  • Mrs Melanie Hogg
  • Miss Lana Kinahan
  • Mrs Rachel Lawrence
  • Mrs Karen Maund
  • Mrs Urzsula Weller

LaPS (Learning and Pastoral Support) Team

  • Mrs Berni Davies (LaPS Team Leader)
  • Mrs Tina Aris (Family Link Worker)
  • Mr Ben Dale (Learning Mentor)
  • Miss Joanne Jones (Learning Mentor)
  • Mr Daniel Povey (Learning Mentor)

The Provision Team

  • Mrs Evelynn Wilkie (Team Leader)
  • Mr Brendan Duffy
  • Miss Jasmine Greentree 
  • Mr Kamrul Hassan
  • Miss Sarah Pack
  • Mr Tim Rogers
  • Mr Ryan Wallis
  • Mr Mark Willshire

Librarian

  • Mrs Karen Churchill

Out of Hours Team

  • Mrs Lynne Metcalfe (Early Flyers Team Leader)
  • Mrs Vivian Shepherd (Early Flyers Assistant)
  • Mrs Theresa Chearman (Flyers til Five Team Leader)
  • Miss Shannon Chearman (Flyers til Five Assistant)
  • Mrs Mel Luck (Flyers til Five Assistant)

Lunchtime Supervisors

  • Mrs Ali Jones (Senior Supervisor)
  • Miss Charlene Thomson (Senior Supervisor)
  • Mrs Charlie Chandler
  • Mrs Esther Chandler
  • Mrs Shirley Cooper
  • Mrs Pauline Egerton
  • Mr Simon Lewis
  • Mrs Sandra Rogers
  • Miss Leanne Wheeler

Site Manager

  • Mr Graham Thomson

Site Maintenance Assistant

  • Mr Anthony Robinson

Cleaning Staff

  • Mrs Pauline Egerton
  • Mrs Carole Gower
  • Miss Sarah Pack
  • Mrs Gina Seldon
  • Miss Charlene Thomson